pre pilotov    kontakt  
index  »  tandemové lety » pre pilotov  28.01.2022   tandemové lety lezenie klettern arrampicare
PRE PILOTOV

Pilot sa stretáva z rôznymi skúsenosťami vo vzduchu, ktorým nie vždy rozumie a nie je si istý či správne reaguje na daný podnet. Pri paraglidingu sme sami odkázaní na seba a často nemáme spätnú väzbu. Po veľa nalietaných hodinách prichádzame na chyby, ktorým sme sa mohli už dávno vyvarovať. Rozdelil by som problémy, s ktorými sa pilot stretáva, a s ktorými sa môžeme spolu popasovať. Vysvetliť si ich  teoreticky a aj prakticky ich vyskúšať na tandemovom padáku. Začal by som od nastávajúceho pilota až po skúseného pilota na preletoch, ktorý potrebuje vybrúsiť svoje majstrovstvo k dokonalosti :-).

KONTAKT

Pavol Rajčan, 0950 476601, pvlrjc@gmail.com

Zoznamovací tandemový let

Ste pred rozhodnutím „Začať s paraglidingom“. Ponúkam prvý kontakt. Oboznámenie sa z novým športom teoreticky ale aj prakticky. Mojím cieľom je nadšencovi urobiť čo najreálnejšiu predstavu o paraglidingu a pomôcť mu pri rozhodnutí, ako začať s týmto športom. Či vôbec je paragliding pre danú osobu to správne. Preto si myslým, že je dôležité vysvetlenie celej problematiky.

Ponúkam trojhodinový program, ktorý sa bude skladať z troch častí:
Teoretická: Vysvetlíme si  základné fungovanie lietania, materiál a  možné riziká. zodpoviem na vaše otázky a odporučím vás pre Základný kurz.
Tandemový let: Budeme spolu letieť z kopca s veľkým prevýšením. Budete mať možnosť prvýkrát riadiť padák a vyskúšať si to pod kontrolou tandemového pilota.
Samostatný kontakt s padákom, kde si môžeš prvýkrát nafúknuť padák na lúke.

Po trojhodinovom predstavení nášho krásneho športu budeš mať dobrú predstavu ako to funguje, či ťa to bude ďalej zaujímať, budeš poučený o možných rizikách a hlavne budeš mať hlavnú skúsenosť s lietaním, na ktorej môžeš ďalej stavať. 

Poradenstvo pri zmene a prechode na padák vysej kategórie

Viacerí okolo mňa na výkonnejších padákoch lietajú lepšie, vyššie a ďalej. Rád by som si aj ja vymenil padák a lietal lepšie. Som na to zrelý? Dokážem aj ja v tvrdých termických podmienkach letieť krídlo vyššej kategórie? Nakoniec budem s ním lietať lepšie, alebo ma to bude viac psychicky zaťažovať? Klasické otázky, ktoré si kladie každý pilot.

Ponúkam dvojhodinový program. Rozhovor o tom, koľko má pilot nalietané, čo sa mu zatiaľ prihodilo, ako na to reagoval, aké má ambície.
Tandemový let pri ktorom mi pilot ukáže svoju aktívnu pilotáž v termických podmienkach, kde sa dá najrýchlejšie zhodnotiť úroveň pilota.
Zhrnutie: Odporučenie čo zlepšiť, rozhodnutie sa pre triedu krídla. Vytýčiť ciele, po ktorých môže pilot presedlať na vyššiu triedu padáku.

 

Termické lietanie

Pri termickom lietaní sa dostávame do rôznych situácii. Raz nás silno nasáva, potom ma znovu vyhodí s termiky von a padák mi neuveriteľne zmäkne. Hľadám termické centrum prelietam len cez slabé bubliny a nejde to hore. Točím stupák vo vetre a zrazu sa stratil, kde ho nájdem?

Padák sa pohybuje v termike podla určitých princípov - ak sa to dokážeme na začiatku naučiť, bude sa nám lietať ľahšie, efektívnejšie a bez obáv. Voľaktorí majú obavy lietať v silných termických podmienkach. Často je to len tým, že nemajú dostatočne padák v rukách, chýba správna reakcia. Tým nedokážu využiť potenciál letných dní zo silnou termikou.

Ponúkam program termického lietania pomocou tandemového letu. Budeme spolu letieť a učiť sa na podnety reagovať. Efektívne sa snažiť centrovať stúpavý prúd. Letieť s váriom ale aj bez neho a tak získať „cit v rukách“. Podla reakcii padáku zistiť moju polohu v stupavom prúde.

Prelety

„Správne rozhodnutie“ je kľúčové slovo pri prelete, kde sa musíme neustále rozhodovať pre smer, taktiku, výšku atď. Správne rozhodnutia nás posúvajú na našom prelete dopredu.

Rozhodujeme sa na základe:
dobrej analýze predpovedi počasia doterajších skúseností, poznaním
terénu a lokálnych podmienkach.
predletová príprava
študovanie Xcontest
alternatívy trasy

Ponúkam tandemový prelet s predprípravou letu a poletovým rozborom. Tandemový prelet s prípravou bude plánovaný na celý deň.
Stretneme sa ráno: Spravíme si analýzu počasia  a naplánujeme podla toho štart a letovú trasu. Samostatný tandemový let: Budeme sa snažiť uletieť naplánovanú trasu čo najrýchlejšie, bezpečne a najefektívnejšie. Budeme sa striedať pri
riadení. Neustála komunikácia o spôsobe  letu a jeho rozhodnutiach. Po prelete si spoločne sadneme a pri vychladnutom nápoji spravíme poletový rozbor. 

Vlado Linek © 2022 Pavol Rajčan 33969