portrét    články    cesty    galéria    video    kontakt  
index  »  lezenie » portrét  28.11.2021   tandemové lety lezenie klettern arrampicare
PORTRÉT

Narodil som sa v roku 1979 v Lovčici –Trubíne (okres ZH). Detstvo som krásne strávil v mnohodetnej rodine. Na strednej škole som stretol profesora nebohého Emila Trubača, ktorý bol pri mojich prvých lezeckých krokoch a uzloch. Pamätám si doteraz v jeho kabinete plagát Tre Cime di Lavaredo, čo bol pre mňa v tých časoch nedosiahnuteľný ciel. Ďakujem Emilovi za nasmerovanie, trpezlivosť, povzbudenie, požičanie prvého lana, vystrojenie na základný horolezecký kurz...


Foto: Markus Prantl.

Od strednej školy do 22. roku môjho života sme prežili nádherné roky so žiarskym horolezeckým oddielom .Veľa sme liezli na okolitých skalkách, v Tatrách, večerné opekačky pri gitare boli pre mňa nezabudnuteľné. V tom čase bol mojim najväčším zážitkom výstup na Granade Cime a to Comiciho cestou. 

Roky leteli a ja sa v 27. rokoch znovu sa dostávam k aktívnemu lezeniu. Pracujem a bývam v Taliansku. Celkom rýchlo som sa pridal do  partie miestnych horolezcov. Rýchlo sa zlepšujem na skalkách, v Dolomitoch sú to prvé sóla veľkých stien. Neskôr stretám Jara a púšťame sa do ťažkých ciest ako Ryba a Moderné časy.

V roku 2009 preliezam prvé 8a a začínam so zimným lezením. Stretávam Markusa Hubera, s ktorým celé zimy trávime v ťažkých  drytoolových projektoch a dobrú formu prenášame do hôr.

O rok na to preliezam cestu ICE AGE 3 klasifikácie M13, za ktorú dostávam ocenenie Strieborná karabína od Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

Následne v roku 2011 sa stávam členom reprezentačného družstva. V zime preliezam posledné drytoolové problémy: Law end Order, Game Over, Dolasila, všetko v stupni M13.  Zima pokračuje v horách a preliezam zimnú alpskú trilógiu, kde mi v známej ceste Iluminati  chýba pár metrov na dolezenie celej cesty. V letných Dolomitoch preliezame s Mirom Peťom pre mňa dlho vysnívanú a vytrvalostnú cestu Fantom der Zinne.

Rok 2012 začíname s Wolfgangom Helom prvovýstupom Cold Fusion 7-/WI5+/M8 1000 m na zimný Langkofel, za čo sme boli  ocenení Striebornou karabínou. V lete na skalkách pribúdajú cesty v obťažnosti 8b a prvé 8a na OS. Na jeseň s Ivanom Padáčom preliezame cestu Camillotto Pellesier za 8a+ na Tre Cime.

Zima 2013 je zase úspešná. Prvý onsight  svetoznámej horskej clean cesty Senza piombo za M10.  Vo februári navštevujem poľské Zakopané a preliezam cestu Bafomet klasifikácie M14. Do tretice sa nám darí s Paľom Sulákom spraviť prvý voľný prelez Kráľovského previsu na Pyšnom štíte, čo je momentálne najťažšia zimná cesta v Tatrách.

 

Tohto času žijem s rodinkou manželkou Dušankou, ktorá zatiaľ má trpezlivosť pre moje aktivity, a s dvomi dcérami Duškou Elisabeth a Nelou Vivien. Po náročných túrach je pre mňa najväčšou odmenou s vrátiť domov k rodine.

PAVOL RAJČAN

Vlado Linek © 2021 Pavol Rajčan 32877